Zastosowanie informatyki w przedsiębiorstwie handlowym - lab. z programu Excel 2007
Wydział Zarządzania, WZ, UTP, Bydgoszcz
=========================================================
=========================================================
=========================================================
Kolejne i ostatnie zadanie dotyczące problemów transportowych. Jest ono prawie takie samo jak zadanie numer 1. Różnica polega na tym, że nie mamy stałej opłaty za kilometr, ale korzystamy z różnych firm i każda ma swoje stawki.
Najlepiej będzie jak pobierzesz plik Excel'a z końca tej lekcji, którego arkusz o nazwie "Transport 2" został oczyszczony z danych liczbowych, które są do obliczenia. Oczywiście plik z pełnymi obliczeniami też jest zamieszczony. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć jak kopiować dany arkusz i na jego podstawie dokonywać nowych obliczeń to w następnym akapicie jest krótkie przypomnienie.
Najpierw otwieramy poprzedni plik Excel'a i kopiujemy arkusz pierwszy, gdyż na jego bazie będziemy rozwiązywać to zadanie. Przypominam, że kopiujemy cały arkusz, poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na nazwę arkusza, wybieramy "Przenieś lub kopiuj", następnie zaznaczamy "(przenieś na koniec)" i zaznaczamy "Utwórz kopię".
W tym zadaniu wybór firmy, będzie następował ze względu na miasto, z którego jest wysyłany towar, np. jeśli wysyłamy towar z Krakowa to wybieramy firmę transportową z Krakowa, jeśli wysyłamy z Rzeszowa, wybieramy firmę kurierską z Rzeszowa itd.
Nowa tabelka stawek za kilometr przedstawia się tak:
Pamiętajmy, że aby wstawić nowe wiersze, klikamy na numer wiersza po lewej stronie, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję "Wstaw". Nowo powstały wiersz, będzie wstawiony nad wierszem, którego numer kliknęliśmy.
Polecenia, tabelki, miasta-magazyny i miasta-odbiorcy pozostają bez zmian. Jedyne co musimy teraz obliczyć to nowe stawki za przewiezienie jednej sztuki między danymi miastami, czyli tabelę numer 5.
Musimy pomnożyć zatem cenę za kilometr między danymi miastami przez odległość między tymi miastami. Tutaj użyjemy pewnej nowości, czyli zastosujemy zamiast dwóch dolarów "$$", tylko jeden "$", co pozwoli szybciej uzupełnić tę tabelę w formuły.
Jeśli w danej komórce wpiszemy np. "=B5", to jeśli przenosimy formułę w prawo lub lewo to zmienia się jedynie symbol kolumny, czyli mamy dla przenoszenia w prawo "=C5", "=D5", "=E5" itd.
Dla przenoszenia w dół lub górę zmienia się numer wiersza. Dla przenoszenia w dół mamy: "=B6", "=B7", "=B8".
Gdy przy przenoszeniu w dół zastosujemy dolara tylko przed cyfrą, to w kolejnych komórkach będziemy mieli ciągle tą samą wartość, czyli "=B$5".
Jak to się ma do naszej tabeli numer 5?
W komórce B34 wpisujemy
"=B12*B$5", czyli przemnażamy odległość (B12) przez cenę za kilometr (B$5).
Teraz przy przenoszeniu tej formuły w prawo, część "B$5" zmienia się kolejno w "C$5","D$5"... dzięki czemu wysyłka z każdego z 5 miast-magazynów jest przemnażana przez cenę za transport odpowiednią dla każdego miasta. Tutaj nasz jeden $ się nie przydaje, ale gdy zaznaczymy komórki B34:F34.
Przy ich jednoczesnym przenoszeniu w dół rosłaby liczba w adresie komórki, czyli byłoby B5, B6, B7 itd., czyli w kolejnych wierszach odległość między miastami byłaby przemnażana przez puste komórki i wyszłoby "0" lub błąd. A tak gdy zastosowaliśmy tam "$" ciągle przemnażamy dla:
- kolumny B przez B5, a nie B6, B7, B8...
- kolumny C przez C5, a nie C6, C7, C8...
- kolumny D przez D5, a nie D6, D7, D8...
- itd.
Uzupełniona tabela ma taką postać:
Jako, że korzystamy z poprzedniego arkusza wiele rzeczy przelicza nam się automatycznie, więc możemy teraz przystąpić do odpalenia Solver'a (Zakładka "Dane", przycisk Solver po prawej stronie).
Gotowe uzupełnione komórki Solver'a wyglądają tak:
Pamiętaj o tym, aby sprawdzić czy w opcjach Solver'a (przycisk "Opcje") są zaznaczone "Przyjmij model liniowy" oraz "Przyjmij nieujemne".
Klikamy "Rozwiąż" i mamy rozwiązanie.
Na tym koniec zadania. I semestru 5 z tego przedmiotu. Nie licząc kolokwium i poprawek.
Powodzenia Wszystkim.
Pliki do pobrania